O PRACOWNI

Głównym założeniem programu pracowni jest doskonalenie umiejętności percepcyjnych i manualnych przy jednoczesnym rozwijaniu zdolności koncepcyjnych traktowanych jako niezbędny element warsztatu plastycznego. Dobór i realizacja zadań dążą do stymulowania myślenia wizualnego, gdzie szeroko rozumiana dyscyplina malarstwa otwiera przestrzeń głębszego namysłu nad interpretacją rzeczywistości.

Jednym z priorytetów kursu jest wspieranie rozwoju indywidualnej postawy twórczej i światopoglądowej poprzez ćwiczenie samodzielnego podejmowania decyzji artystycznych oraz zdobywanie sprawności w werbalizowaniu i argumentacji własnych wyborów w tej materii. Istotną formą działalności pracowni jest tworzenie warunków sprzyjających podejmowaniu dialogu, wzajemnej konfrontacji i wspólnej refleksji na temat praktycznego i intelektualnego zastosowania określonych strategii plastycznych. Podczas przeglądów semestralnych autoprezentacji towarzyszy dyskusja z udziałem grupy.

Plan zajęć w czasie trwania jednego lub kilku semestrów zakłada pogłębioną analizę i konsekwentną realizację autorskiej koncepcji plastycznej opracowanej w stopniu zależnym od kierunku i poziomu studiów, etapu rozwoju artystycznego i osobistych inklinacji. Obszary problemowe odnoszące się do klasycznych tematów malarskich, ich współczesnych przejawów i konotacji kulturowych służą jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań w wybranym medium. Efektem końcowym zajęć są obiekty lub serie obiektów malarskich, rysunkowych lub intermedialnych. Podsumowaniem pracy w ramach Pracowni Koncepcji Obrazu w danym roku jest tematyczna wystawa zbiorowa organizowana wspólnie poza uczelnią, dokumentowana i utrwalana w formie materiałów cyfrowych i drukowanych.

Komentarze

Popularne posty